.

Pretraga
Brojač posjeta
Početna » 2019 » April » 4 » Sa oglednog časa "Bankarsko poslovanje"
14.51.27
Sa oglednog časa "Bankarsko poslovanje"

Dragi gosti: poštovani profesori,predstavniče lokalne uprave, menadžeri Prve banke , dragi učenici, uvažena Direktorice,

Mi učenici ekonomske struke, odjeljenja II1, II7, III3 i IV4, i pravne struke odjeljenja IV3, uz mentorstvo naših profesora: Šabanić Fadlije, Čolak Amire, Vučetić Marije i Memić Merdžane, pripremili smo za vas jedan poseban čas iz predmeta-Osnovi makroekonomije, Finansija, Bankarskog poslovanja i Pravnih postupaka.

 

Tokom ovog časa, naši profesori-mentori i mi,želimo pokazati kako može biti dobra i konstruktivna saradnja među nastavnicima različitih struka i smjerova, koliko su kolerativni i kompatibilni ekonomija i pravo, kao i predmeti iz ove dvije naučne discipline, i kako možemo da budemo jedan tim i jedno odjeljenje, mi učenici iz različitih razreda, smjerova i nastavnih predmeta.

 

Svi mi smo vrijedno radili na organizaciji ovog časa, s velikom željom da vam se dopadne, i odlučili da bude edukativno- zabavnog karaktera, kako bi možda svako od nas saznao nešto novo, i uz to se osjećao prijatno i opušteno.

 

I hvaljen i osporavan, i cijenjen i prezren, uvijek potreban, nikad dovoljan, toliko moćan da se može reći: Kralj kraljuje, novac vlada.

Tema našeg časa je: “ Njegovo veličanstvo – Novac”

Ovako je najavila početak oglednog časa održanog u sali škole 4.aprila 2018, moderator časa, učenica Anita Benović:

 

Čas šarmantnog naziva, mi učenici i učesnici u njegovoj realizaciji ćemo pamtiti kao jedan značajan i poseban događaj iz našeg školskog života.

 

Ovaj čas smo i mi učenici – njegovi akteri, i naši profesori – mentori kao organizatori, i brojni gosti, doživjeli kao oblik multi – disciplinarnog i multimedijalnog pristupa organizovanju u pripremi časa neobičnog modela u  kome je bio primjenjen veliki broj raznih oblika i metoda rada. A nastavna sredstva koja su korišćena su takođe bila raznovrsna: multimedijalne projekcije, tonski zapisi, slike, tekst, razgovor sa gostima bankarima, poezija..

 

U prvom dijelu časa su učenici Ivona Ostojić, Vasilije Vraneš, Sanja Terzić, Jovana Lazarević. Bujaković Ljiljana i Anđela Šljivić su govorili o vrijednostima, oblicima i funkcijama  novca i novcu u Crnoj Gori od 1878, iznoseći veoma interesantne i nepoznate detalje. Anđela Šljivić je postavila gostima iz Prve banke pitanja vezana za štednju, a učenica Ajša Hanić je govoreći o falsifikovanju novca postavila pitanje – Kako se mogu prepoznati falsifikovane novčanice. Na postavljena pitanja naši gosti,menađžeri   Prve banke gdin Abdulah Šulović I gđa Bojana Ječmenica  su odgovarali stručno i opširno.

 

-Učenica Jovana Čolović je ispred učenika ekonomske struke postavila pitanje učenicima pravne struke: Da li je falsifikovanje novca i stavljanje u promet , krivično djelo u Crnoj Gori? Koji je postupak nakon otkrivanja falsifikovanog novca?

 

Na postavljena pitanja iscrpne odgovore su dali Nikolina Jašović i Vuko Cupara, učenici pravnici iz IV3.

 

Mudre izreke o novcu koje su govorili učenici, bile su baš posebne; kao i slajdovi “Zanimljivosti o novcu” propraćeni muzikom grupe ABBA – many, many….

 

“Tehniko” časa je bio naš drug Simon Marjanović. Na kraju, pjesnik naše škole Jakov Janjušević, inače učenik IV3 pravne struke je govorio o novcu kroz svoje stihove:

Novac

 

Cirkuliše svijet i njime kruži,

nastade davno ni sam ne znam kada,

od ljudskih ruku da ljudima služi,

a dođe i vrijeme da ljudima vlada.

 

Novac je mač sa oštrice dvije,

kovan od zlata da sija i blista,

koliko je dobar toliko i nije,

zbog njega je Juda izdao Hrista.

 

Ne znaju ljudi vodi ih nagon,

jer imati novac sad je u modi,

novac lokomotiva, a ljudi vagon,

prate ga slijepo u propast ih vodi.

 

Novac je omča oko našeg vrata,

od kože i krzna, pa sve do bitkojina,

došlo je vrijeme koje slabo ko shvata,

nije on naša, mi smo njegova svojina.

 

 

Času je prisustvovalo 20-tak profesora, puna sala učenika I novinar Pljevaljskih novina,gdin Milan Terzić.Atmosfera na času je bila i ozbiljna i opuštena i nekako svečana, sve je stalo u 45 minuta, i mislimo da je svima prijao ovakav bijeg od standardne organizacije časa.

Na kraju smo naše goste ponudili čokoladom, jer sve je nekako i bilo kao čokolada..

 

Pripremile: Jovana Lazarević III3

                  Ivona Ostojić II1

                  Anđela Šljivić IV4

                  Nikolina Jašović Iv3 

Društvene mreže